BAKAN GÖKTAŞ SOSYAL YARDIMLAR İÇİN TEKİRDAĞ’A 292 MİLYON KAYNAK AKTARILACAĞI MÜJDESİNİ VERDİBAKAN GÖKTAŞ SOSYAL YARDIMLAR İÇİN TEKİRDAĞ’A 292 MİLYON KAYNAK AKTARILACAĞI MÜJDESİNİ VERDİ

BAKAN GÖKTAŞ SOSYAL YARDIMLAR İÇİN TEKİRDAĞ’A 292 MİLYON KAYNAK AKTARILACAĞI MÜJDESİNİ VERDİ

Trakyan'ın incisi Tekirdağ'da bulunmaktan memnuniyet duyuyuyorum. Tabi ilk geleişim değil.  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Tekirdağ’a 2012 yılından bugüne kadar 171 milyon TL kaynak aktarıldığını belirterek, Engelsiz Yaşam Merkezi, Sosyal Hizmet Merkezi ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü için 292 milyon TL kaynak ayırdıklarını kaydetti.

‘TEKİRDAĞ’DA 17 BİN VATANDAŞA ULAŞTIK’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş,Tekirdağ’da gazetecilerle bir araya geldi.  Tekirdağ’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Göktaş, “Tekirdağ denildiğinde sadece bir şehirden bahsetmiyoruz” diyerek,  Tekirdağ’ın tarihi, kültürü ve doğal zenginlikleriyle önemli bir noktada olan güzel bir şehir olduğunu söyledi.

‘292 MİLYON TL KAYNAK AKTARILACAK’

Sadece Tekirdağ’da 17 bin vatandaşa ulaştıklarını ve Tekirdağ’da sosyal ekonomik destek ile ailesinin yanında 1576 çocuğa destek olduklarının bilgisini paylaşan Göktaş, Tekirdağ’a 2012  yılından bugüne kadar 171 milyon TL kaynak aktarıldığını belirterek, Engelsiz Yaşam Merkezi, Sosyal Hizmet Merkezi ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü için 292 milyon TL kaynak ayırdıklarını kaydetti.

‘TÜİK VERİLERİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ’

Göktaş, TÜİK’in 2023 yılına ilişkin evlenme ve boşanma istatistiklerine değindi.  Göktaş, TÜİK’in verilerine göre geçen yıl evlenen ve boşanan çiftlerin sayısının 2022’ye göre biraz düştüğünü söyleyen Göktaş, söz konusu verilerin önemli olduğunu belirterek, “Bu veriler ışığında sosyal politikalarımızı sürekli güncelliyoruz, yeniliyoruz” diye konuştu.

Bakanlık olarak verileri hassasiyetle değerlendirdiklerini dile getiren Göktaş, “Aileyle ilgili politikalarımızın stratejik önemde olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. TÜİK’in güncel verileri, aileyi korumaya ve güçlendirmeye yönelik sosyal politikalarımızın ne kadar önemli ve kritik olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

‘2914 ÇİFT BAŞVURUDA BULUNDU’

Aile ve Gençlik Fonu”na yönelik de değerlendirmelerde bulunan Göktaş, “Aile ve Gençlik Fonu ile gençlerimizi evlilik yolunda destekliyoruz. 15 Şubat itibarıyla ilk etapta Adıyaman, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki gençlerimizin başvurularını almaya başladık. Şu ana kadar gençlerimizin yoğun bir ilgisi söz konusu. Bu sabah itibarıyla 2914 çift başvurmuş durumda. İlerleyen süreçte ise programı tüm gençlerimizi kapsayacak şekilde bütün Türkiye’de yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

‘ERKEN YAŞTA EVLİLİKLE KARARLILIKLA MÜCADELE EDİYORUZ’

Göktaş, erken yaşta ve zorla evlilikler konusuyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Erken yaşta ve zorla evliliklerle ilgili son 22 yılda yapılan  çalışmalarla çok önemli mesafe kaydettiklerini dile getiren Göktaş,  “Erken yaşta evlilikle kararlılıkla mücadele ediyoruz. Hem hukuki altyapısı hem meselenin sosyal boyutuna dair önemli çalışmalar yapıyoruz” dedi. Sivil toplum kuruluşları ve ilgili tüm paydaşlarla ortak çalışmalar  yürüttüklerini ifade eden Göktaş,  Türkiye’de erken yaşta ve zorla evliliklerin yoğun olarak görüldüğü 28 ilde eylem planlarını uygulamaya koyduklarını söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile  Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı açıklayacaklarının duyurusunu yapan Göktaş, plan kapsamında erken yaşta zorla evliliklerle mücadeleye yönelik kız çocuklarının eğitim alanında güçlendirilmesinin ayrıca yer alacağını belirtti. Göktaş,  “Erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele bizim en önemli çalışma alanlarımızdan biri. Burada oldukça proaktif, hızlı ve yerel dinamikleri göz önünde bulunduran çözümler üretmeyi önemsiyoruz” diye konuştu.

'‘HER KESİMİN İHTİYAÇLARINA ODAKLANDIK’'

Seçim süreci ile ilgili değerlendirmede bulunan Bakan Göktaş,  seçim dönemlerini “demokrasi şenliği” olarak nitelendirdi. AK Parti olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1994’te başlattığı hizmet odaklı belediyecilikte 22 yılı geride bıraktıklarını dile getiren Göktaş, şunları kaydetti:”Hava kirliliği, çöp dağları, bozuk yollar, yetersiz altyapı, musluktan çamur akan şehirler, AK Parti belediyelerinin eser ve hizmet belediyeciliği ile tarihe karıştı. Toplumun her kesiminin ihtiyaçlarına odaklanarak, huzurlu bir sosyal yapı inşa etmek için çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Kimseyi geride bırakmayan bir sosyal hizmet anlayışıyla ihtiyaç sahiplerine yönelik sosyal yardımlarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

‘'GERÇEK BELEDİYECİLİK’  DENİLİNCE AKLA AK PARTİ GELİYOR''

AK Parti belediyelerinde, güçlü bir belediyecilik anlayışıyla, üretken projelerle kadın istihdamını desteklediklerini vurgulayan Göktaş,  gençlere imkanlar sunarken, yaşlıları da sosyal hayata daha aktif bir şekilde dahil ettiklerini söyledi. Göktaş, “Engellilerimizin sosyal hayata uyumunu sağlayacak erişilebilir projeler destekliyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız için yeni imkanlar sunuyoruz. Dolayısıyla seçim kampanyamızın sloganı olan ‘Gerçek Belediyecilik’ denilince akla ilk olarak AK Parti belediyeleri geliyor” şeklinde konuştu.

Bakan Göktaş son olarak  sosyal belediyecilik anlayışıyla tüm toplumu daha da güçlendirmeye yönelik adımlar atmaya devam edeceklerinin altını çizerek, “Türkiye Yüzyılı vizyonumuz doğrultusunda belediyecilik hizmetlerimizi ilerleteceğiz” dedi.

Toplantıya, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Çiğdem Koncagül, Mestan Özcan ve Göktan Diktaş, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ali Gümüş, Hayrabolu Belediye Başkanı Osman İnan, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Mhp İl Başaknı Fethi Şirin, AK Parti Tekirdağ İl Kadın Kolları Başkanı Nihal Köşkdere, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Adem Çifci, AK Parti Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel ve Cumhur ittifakı belediye başkan adayları, AK Parti Kapaklı İlçe Başkanı Mecit Çoğal, teşkilat mensupları ve çok sayıda partili katıldı.

Yayınlanma Tarihi : 24/2/2024 01:18